RussianUkrainian

Меблі стилю Рококо

Поступово пишний і величний стиль бароко перейшов в більш легкий, примхливий стиль рококо, характерний абсолютною відсутністю прямих ліній. Художники Жюль Оппенор, Клод Жилло і Жюст-Аврелій Мейсонье видали альбом своїх ескізів меблів, сприяючи популяризації цього нового стилю. У Франції меблі стилю рококо носять назву стилю Людовика XV. Видатні майстри-меблярі — Крессен, бронзувальник Кафіері. Ці меблі витончені, невеликі за розмірами, з округленими кутами і зручні для користування. Характерні вигнуті ніжки, спинки і локотники, дивани рясно прикрашалися різьбленням і бронзовими накладками у вигляді гірлянд квітів, рослин, раковин, складових своєрідний малюнок рокального орнаменту. Дерев’яні частини предметів фарбували у світлі тони — білий, блакитний, зелений, — лакували і місцями золотили. Пізніше бронзові деталі в обробці меблів замінили привезені з Китаю лаки.

На сидіння, спинку та локотники диванів і крісел накладали подушки, оббиті шовковою матерією, з крупними букетами квітів. У побуті з’явилися комоди, передній фасад яких був прикрашений китайським лаком або пейзажем в китайському дусі — з пагодами, ажурними містками, баштами і декоративні столи, багато інкрустовані. З другої половини XVIII століття предмети обстановки почали прикрашати мозаїкою з дерева. Основним матеріалом для виготовлення меблів було дерево місцевих порід — липа, горіх, що легко піддаються дрібної і тонкої різьбі.

В англійських меблях XVIII століття були створені нові, дуже зручні і красиві форми, які поширилися далеко за межі Англії і збереглися у виробництві меблів різних країн до наших днів. У створенні цих форм меблів велика заслуга належить майстру Томасу Чіппенделю (1709 — 1779). Меблеве виробництво до Чіппенделя перебувало під сильним впливом голландських меблів (стиль королеви Анни), окремі елементи яких були запозичені з Китаю: вигнуті ніжки стільців, крісел, столів і комодів у вигляді пташиної лапи, затиснувши кулю, геометричні, незграбні різьблені спинки крісел і деталі шаф з ажурними перекладинами своєрідного китайського орнаменту.

З цих елементів Чіппендель почав компонувати свої меблі, надаючи їй більш легкі, витончені форми рококо, покращуючи її пропорції і зручність. Зразки предметів обстановки, створені ним, були легкі і витончені за формою, із зручними й гарними пропорціями.

У 1745 році Томас Чіппендель видає керівництво для столярів з малюнками та кресленнями меблів.

Меблі чіппендель на відміну від модних в той час французьких меблів стилю рококо не фарбувалася і не покривалася позолотою, виявляючи гру текстури деревини. Дерев’яні частини предметів покривалися тільки воском або прозорим лаком. Чіппендель ввів в меблеве виробництво цінні породи дерева — червоне, лимонне. Найбільш поширеними предметами обстановки були стільці з гратчастої спинкою, дивани-канапе (з’єднання в одне ціле двох або трьох крісел), шафи-секретери, бюро, комоди з величезною кількістю висувних ящиків, ліжка.

В останній третині XVIII століття характер англійських меблів змінюється — вигнуті форми меблів чіппендель витісняються чіткими, прямими лініями, характерними для архітектури класицизму.

Архітектор Адам, який побував в Італії в 1770 році, своїми роботами в дусі класицизму Італії та Франції, які отримали в його проектах своєрідний, чисто англійський характер, також сприяв поширенню нового стилю в меблях. Працювали з ним меблевики Хеппльуайт і Шератон створюють новий напрямок в меблів з ​​ясними, чіткими лініями класицизму. Їм були видані керівництва і проекти з кресленнями та ескізами нових меблів. Після стилю Чіппендель в Англії був стиль Хеппльуайт, а потім виник стиль Шератон.

В меблів Хеппльуайт збереглося ще багато кривих ліній в спинках і диванів.

Меблі стилю Шератон мала чіткі, прямі лінії, дуже тонко промальовані деталі. Широко застосовувався підбір різних порід дерева за кольором і текстурою в фільонках і інкрустаціях (маркетрі). Починають створювати комбіновану меблі — комоди з відкидною дошкою для письма в з’єднанні з книжковою шафою і бюро-кабінети в з’єднанні з гіркою для порцеляни.

Loading...