RussianUkrainian

Меблі західної Європи XIX-XX ст.

У житлових будинках буржуазії і купецтва в 20-х роках XIX століття з’являється більш скромні, порівняно з предметами стилю ампір, меблі, що отримали назву меблів стилю бідермейер.

При створенні речей стилю бідермейер головна увага приділялася зручності і затишку обставлення приміщення. Меблі робили невеликих розмірів, з гармонійними, округлими лініями, без зайвих прикрас, використовуючи красиву фактуру фанери різних порід дерева (червоного дерева, берези, груші).

Основними матеріалами для оббивки були ситець і репс.

Дуже поширеною стали меблі з висувними ящиками у вигляді шаф, комодів, робочих столиків, секретерів, вітринок, різних етажерок, трельяжів, підставок, диванів і соф. З 30-х років XIX століття характерна швидка зміна моди на меблі. Предмети обстановки, створені в цей час, повторювали речі минулих стилів — готики, рококо, Ренесансу. В деяких зразках меблів компонуються елементи різних стилів. Це призводить до еклектичних, нецікавих форм. Модні були м’які меблі з безліччю драпіровок, воланів і подушок.

З’являється захоплення східними меблями. Входять в споживання м’які турецькі дивани, отоманки, курильні столики, китайські і японські предмети обстановки. Наприкінці 40-х років повторюється стиль рококо, що отримав назву в Англії стилю королеви Вікторії, у Франції стилю Людовика-Філіпа, а пізніше стилю Наполеона III. Модними меблями в 50-ті роки XIX століття були гнуті (віденські) меблі, що одержали широке поширення завдяки тому, що вони була дешеві, легкі і зручні в користуванні.

В 90-ті роки XIX століття з’являється стиль модерн, характерний пошуками нових форм в меблях, в їх обробці і матеріалі. Меблі стилю модерн були дуже різні. Творці цього стилю у своїх рішеннях прагнули до більшої комфортності, гігієнічності, нових композицій.

Меблі стилю модерн не мали чіткої, логічно обґрунтованої архітектурної форми, для їх прикраси використовувалися асиметричні рішення композиції.

Червоне дерево виходить з моди. Воно замінюється дубом, горіхом, березою, грушею, кленом світлих тонів. Меблі відрізнялися лаконічністю, простотою форми, уніфікацією деталей для зручності масового виробництва. Краса речі досягалася виявленням фактури дерева і гармонійністю самої форми.

Loading...