Чи випадало Вам коли-небудь подумати над питанням: а коли, власне, людина вперше придумала та виготовила такі звичні для нас стільці, столи, ліжка, дивани, шафи та інше домашнє начиння ? Якщо людина розумна (homosapiens) з’явилася років десь так тисяч 50 томуназад, то чи були вже тоді у неї якісь меблі ? Ні, не були. Про це можна з певністю говорити, тому що тодішнє людство не вело осілого способу життя, а якщо десь і затримувалося на якийсь час (так звані стоянки), то часу на виготовлення якихось зручностей для себе у тодішніх чоловіків просто не було. Головною економічною ланкою первісного суспільства була община, а не сім’я, оскільки люди існували насамперед за рахунок колективного полювання силами всієї общини на її мисливських територіях. Полювання забирало досить багато часу, тож чоловіки цілими днями вдома не сиділи.
Близько 10 тисяч років тому закінчилася льодовикова епоха і різка зміна клімату над Європою призвела до збіднення рослинного і тваринного світу (наприклад, на північ відійшли великі тварини). Поява лука зі стрілами ще більше скоротила чисельність тварин, на яких полювали. Все це призвело до кризи мисливства і змусило тодішніх людей думати над питанням пошуку альтернативних засобів харчування. Так з’являються два різновиди відтворювального господарства – землеробство та скотарство. Ось тепер люди і перейшли до осілого способу життя та стали думати про житло і зручності в ньому.
Які ж найперші меблі виготовила людина ? Що треба людині кожного дня годин на 7-8, не менше ? Людина потребує пристосованого чи виготовленого місця для сну. Чи можна, наприклад, шкуру ведмедя, яку люди підстеляли для спання просто на землю чи на купу гілля з листям, назвати ліжком ? Мабуть, ні, тому що це пристосована річ, а не спеціально виготовлена.
Першими такими виготовленими ліжками стали циновки (килимки) з очерету. Відомо, що очерет має низьку теплопровідність, а значить людина на циновці не холонула і зберігала температуру. Циновка виконувала головну функцію – ізолювала тіло людини від землі, від вологи, зберігала її здоров’я. У всіх відкритих археологами ранніх (10 – 7 тис. років до н.е.) землеробських поселеннях Близького Сходу – Хасунна, Самарра, Чатал-Гуюк – циновка була обов’язковим елементом давніх жител.
Новий етап у розвитку меблів настає вже після появив металу (мідь, бронза, залізо) в IV-ІІІ тис. до н.е. Розвиток деревообробки робить можливим виготовляти плахи, а згодом і дошки. Винайдення пилок, тесел та доліт різко збільшило можливості людини у виготовленні меблів. У похованнях цієї епохи археологами знайдено чимало свідчень використання металевих інструментів : круглих та прямокутних пазів у дереві, слідів тесання та стругання, свердління тощо. З’являються і нові способи з’єднання дерев’яних деталей (шканти, шипи, цапфи), що покращувало технологію виготовлення меблів.
Ще однією деталлю перших інтер’єрів житла виступає стілець або крісло. Одним із перших зразків крісла є трон, на якому сидить богиня, що походить з протоміста Чатал-Гуюк (Туреччина). Широковідомим є також і трон царя з Кноссу (о. Крит). Можна твердити, що стілець, крісло з’являються спочатку як атрибути володарів, мабуть, сакральних, а потім і світських. Це пояснюється тим, що технології виготовлення меблів у ті часи були дуже вартісним і не були масовими, а столярна майстерність була рідкісним явищем. Лише згодом стілець стає частиною інтер’єру широких верств населення.
На думку багатьох дослідників справжні меблі для сидіння вперше з’явилися в Давньому Єгипті. Коли в 1922 р. було відкрито гробницю фараона Тутанхамона (XIV ст. до н.е.), то там було виявлено багато зовсім непошкоджених меблевих виробів. Свідчать про наявність меблів у Давньому Єгипті також і розписи на стінах гробниць інших фараонів. Вважається, що стілець зі спинкою вперше з’являється саме в Єгипті та набуває конструктивну форму, яка стала основою для всіх наступних форм стільців. Ще один винахід давніх єгиптян – табуретка з увігнутою поверхнею, що відповідало формі тіла.
Загалом у єгиптян були всі прототипи сучасних меблів: табуретки, стільці, столи, ложа, скрині і шафи. До найдавніших зразків меблів, що дійшли до нашого часу, відносяться давньоєгипетські предмети обстановки, призначені для фараона і його оточення: скрині, складні табурети, трони з прямою спинкою і чотирикутним злегка прогнутим сидінням. Такі меблі часто збагачувалися скульптурними формами: звірячими лапами і качиними головами. В обробці широко використовувалися ажурні рельєфні вставки (у вигляді символічних зображень тварин, сонячного диска, постаті фараона), золоті накладки, інкрустації зі слонової кістки, скла, каменю, що повинно було свідчити про велич людини, наближеної до богів.