У XVIII столітті Туманний альбіон як і інші країни Європи марив китайським білим золотом – порцеляною. В Англії цього періоду відкрилося багато фабрик із виробництва м’якої порцеляни, деякі з них проіснували кілька років, деякі десятиліття, але першим виробництвом справжньої твердої порцеляни стала Челсі. Ця мануфактура розташовувалася в місті Челсі, на південному заході Лондона, близько від набережної Темзи.
Парні вази Челсі (1760-ті рр.) створені під відчутним впливом Мейсену.
Челсі (Chelsea porcelain factory) заснували у 1743 році два французи: Чарльз Гойан (Charles Gouyn) і Ніколас Спрімонт (Nicholas Sprimont) – обидва були. Гайан та Спрімонт емігрували до Англії внаслідок релігійних гонінь на протестантів з боку католиків, оскільки обидва були гугенотами (французькими протестантами-кальвіністами). Челсі вважається першою значною порцеляновою мануфактурою в Англії, яка почала випускати справжній твердий фарфор у промислових кількостях. Однак, слід зауважити що велика кількість порцеляни Челсі була з м’якої порцеляни. 1749 року Ніколас Спримонт став єдиним власником фабрики після того, як Чарльз Гойан вийшов із бізнесу.
Парна вази Челсі
В історії мануфактури можна виділити кілька періодів. Перший ранній ще мав назву Трикутник (оскільки в цей час вироби Челсі маркували трикутником). Ранній період привав з 1743 по 1749 рр). Більшість виробів цього періоду були білими, і на них сильно вплинув дизайн столового срібла. Ранній корпус був напівпрозорим матеріалом та нагадував молочно-біле скло, пізніше перетворився на більш твердий і досить холодний на вигляд матеріал. У цей період було запроваджено лиття, а не пресування пасти у форми, і воно залишалося звичайним для фігурок “Челсі”. Найвідомішими виробами раннього періоду є глечики для вершків “коза і бджола”, та сільнички у формі реалістичних черепашок або раків.
Сільничка з раком (1750-ті рр.)
Другий період розпочинається 9 січня 1750 року коли Спримонт оголосив про відкриття нової фабрики та зміну маркування виробів з трикутника на якір. Новійавод розташовувався дуже близько до Темзи, а якір є символом надії і Святого Миколи Мірлікійського, покровителя моряків, на честь якого, можливо, був названий батьками сам Спримонт. Період піднятого якоря тривав з 1749 по 1752 рр..
Сервіз у стилі шинуазрі (наслідування Мейсена)
Наступні шість років були для заводу найбільш успішними. У цей період паста і глазур були модифіковані, щоб отримати білу, злегка непрозору поверхню для розпису. Вплив Мейсена на вироби Чеслі у цей період найбільш очевидний. Мануфактура створює багато сервізів. Перші набори столового посуду, випущені до 1750 року, були неймовірно оздоблені оскільки продукція Челсі раннього періоду була орієнтована на аристократичний ринок. Челсі також виготовляла фігурки птахів і тварин, натхненні оригіналами Мейсена. Квіти і пейзажі були скопійовані з венсенської порцеляни (яка незабаром переїхала в Севр). Набір фігурок пар птахів, вочевидь, був заснований на ілюстраціях до “Природної історії незвичайних птахів” Джорджа Едвардса, опублікованої в чотирьох томах з 1743 по 1751 рік.
Пара павичів. 1750-ті рр.
Наступний період увійшов в історію мануфактури під назвою Період червоного якоря. В цей час створювалось багато предметів у стилістиці японського какіємону. Частина виробів була точними копіями східних зразків а частина англійськими стилізаціями.
Тарілка у стилі японського какіємону (1760-ті рр.)
В цей час Челсі починає створювати посуд був прикрашений реалістично точними зображеннями рослин, відомими як “ботанічні” вироби, які, по суті, перейняли на порцеляні стиль великих ботанічних книжкових ілюстрацій, що тільки починали виготовлятися і часто розфарбовувалися вручну. Фабрика розташовувалася дуже близько до Фізичного саду Челсі (заснованого 1673 року, що й досі працює на тому самому місці), що, можливо, вплинуло на вироби мануфактури. Деякі фрагменти розписів Челсі були скопійовані з різних книг, зокрема з книг Філіпа Міллера, директора садів (восьме видання “Словника садівника” (1752 р.) і “Фігури рослин”, том 1, 1755 р.) і Георга Діонісія Ерета.
Ботанічний розпис на тарілках Челсі
Художній стиль виробів мануфактури Челсі був дуже еклектичним та різнорідним оскільки складався під впливом майсенської порцеляни, виробів Китаю, японського стилю какіемон, пізніше – севрської порцеляни з мотивами розпису за малюнками Антуана Ватто і Франсуа Буше.
Статуєтка у стилі шинуазрі (1755р.)
Челсі був відомий своїми фігурами, спочатку в основному поодинокими, згодом і багатофігурними композиціями. Багато з них були дуже маленькими за європейськими стандартами, від 6 до 9 см. Такі речі ще називали “Іграшки Челсі”, їх фабрика виробляла у великій кількості у 1750-х і 1760-х роках. Часто вони мали металеві кріплення і слугували бонбоньєрками (коробочками), флакончиками для парфумів, гольничками, кружками, наперстками і невеликими печатками, багато з яких мали написи французькою мовою, і майже завжди з помилками.
Гольниця Челсі
Приблизно з 1760 року вироби Челсі все більше перегукуються з французьким Севром. В цей період починають створювати величні гарнітури з ваз і складні великі групи з парами, що сидять, перед ширмою з квітучих рослин, і все це на піднесеному постаменті у стилі рококо.
Парні підсвічники Челсі 1760-ті рр.
Як і на інших англійських фабриках, більшу частину продажів Челсі здійснювала на публічних аукціонах, які проводили приблизно раз на рік; За копіями каталогів фабрики за 1755, 1756 і (частково) 1761 роки сьогодні можна атрибутувати предмети того періоду. Однак становище фабрики не було безхмарним. У серпні 1769 року власник, у якого було погане здоров’я, продав фабрику Джеймсу Коксу, а наступного року її купив Вільям Дьюсбері власник заводу з виготовлення порцеляни Дербі. Дьюсбері керував фабрикою до 1784 року. Фабрика продовжила працювати в Челсі, але в цей час товари “Челсі” не відрізняються від товарів “Дербі” Дьюсбері, і цей період зазвичай називають “Челсі-Дербі”. У 1784 році усе виробництво було перенесено у Дербі а фабрика була зачинена та розібрана.
Робота у стилі неокласицизм періоду Челсі-Дербі
Отже порцеляна Челсі була справжнім явищем у історії декоративно-ужиткового мистецва як Англії так і всієї Європи. Вироби цієї фабрики високо цінуються колекціонерами а деякі екземпляри є унікальними.